Americká ulice

Přidáno dne 3.5.2016

Historie je všude kolem nás.
Historie daného místa však není kompletní,
pokud neobsahuje vzpomínky a zážitky konkrétních obyvatel,
kteří zde žijí své každodenní životy.

Jste pamětníky života v této části Liberce?
Chcete se o své vzpomínky podělit s ostatními ?

Napište nám do komentáře pod tímto článkem.
Vaše vzpomínka zůstane živá a nebude zapomenuta…

Americká ulice (zcela vpravo) před rokem 1918 – prostor mezi školou Na jeřábu a jatkami. Jednolitá plocha uprostřed foto je fotbalové hřiště.
Zdroj repro z knihy Jiřího Bocka: Liberec III Jeřáb – městská čtvrť v proměnách doby

Ulice Americká – uprostřed objekt jatek, zcela vpravo bílý dům částečně schovaný za stromy je objekt nyní již zavřené hospody „U jatek“ či  „Na Porážce“, v době vzniku této foto nesl hostinec jméno „Zur Stadt Florenz“.

Zcela vpravo ulice Americká, vzadu vpravo od komína secesní věž v objektu  jatek.
V popředí střechy sídliště jeřáb.

Americká ulice před rokem 1934. Vpravo hostinec a kavárna „Gastwirtschaft und Kafee am Kranich“.

Americká ulice v roce 1960 – v levé části tovární budovy AZNP Liberec, dole objekty pozdější Seby.

Ulice Americká v roce 1931 – obytný komplex“Krb“ po jeho dokončení. Vlevo od něj (za bílou zdí) hřbitov, v popředí fotografie je vlečka vedoucí do jatek.

Americká ulice – brownfields stojící v místě hřbitova v roce 2005
Foto: Petra Rydvalová

Americká ulice z ptačí perspektivy v roce 2016
Foto z věže školy: Spolek za nádražím, 2016

Americká ulice v noci – rozsvícená okna patří škole Na Jeřábu.
Foto: Zuzana Chudá, 2016

S potěšením přivítáme jakoukoli formu spolupráce
při získávání historických materiálů z této části Liberce.
Za zapůjčení starých map, pohledů, fotografií, publikací apod.
budeme velmi vděčni.

Můžete nás kontaktovat na:
spolekzanadrazim@seznam.cz